PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=87972}

Opera

6,3 1 421
ocen
6,3 10 1 1421
6,8 4
oceny krytyków
Opera
powrót do forum filmu Opera

Pomimo jednej wpadki (odbicie kamery w lustrze przez ułamek sekundy) zdjęcia Ronnie'go Taylora i generalnie sposób filmowania, praca kamery to zdecydowanie najlepszy aspekt "Opery". Filmy Argento zwykle cechowały się znakomitymi ujęciami, ale tutaj Włoch przeszedł samego siebie - od odbicia tytułowej opery w oku kruka, które otwiera film, po finał na górskiej łączce. Niestety za tym nie idzie za bardzo fabułą - zachowania głównej bohaterki i dziury fabularne irytują. Nie do końca wyszło z muzyką. Zamiast sceny mordów powierzyć do zilustrowania ludziom z Goblina, Argento pcha na siłę heavy-metalowe kawałki, które bynajmniej nie dodają klimatu, znanego z "Suspirii" czy "Profondo Rosso", a liderowi grupy Goblin - zostawiając tylko ze 2-3 fragmenty filmu do zilustrowania całkiem ładną melodią. Do plusów należy zaliczyć jeszcze urodę tytułowej bohaterki, szkoda, że zabrakło scen erotycznych. :) Generalnie dla fanów Włocha pozycja obowiązkowa, reszta może sobie darować, chyba, że chce sobie podpatrzyć (prawie) znakomitą pracę operatora.

Koper

Zgadzam się w 100%. Każdy poprzedni film Dario, który widziałem, zaskakiwał mnie pomysłowością ujęć, fantastyczna praca kamery zawsze podobała mi się w jego filmach. Tutaj w "Operze" rzeczywiście przeszedł samego siebie. Scen, gdy kamera fruwa razem z krukiem nad głowami widowni - genialne. Tak samo ujęcia na oczy ptaków, końcowa scena w górach. Piękne... Uroda aktorki przemawiała również i do mnie ;) Bardzo atrakcyjna dziewczyna, a szkoda że zagrała w tak niewielu filmach... Mało erotyki, świetne sceny morderstw, kilka znajomych twarzy, które miłośnicy włoszczyzny od razu wychwycą. Polecam! 9/10

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones